Skip to content

515 Vosseller Avenue

Bound Brook, NJ 08805

Built 1960

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jul 23, 2007

Property Information

Block90
Lot27.02
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,354
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$198,900
57%
Improvement Value:$151,200
43%
Total Assessment$350,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,440+6.1%
2024$7,013+7.6%
2023$6,517+4.9%
2022$6,211+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

To:

Sq Ft1,354DeedBook 6049, Page 2581

Property Sale

Sale
$129,900
DeedBook 2308, Page 587

Property Built

Built

Year Built: 1960