Skip to content

20 Village Court

Bound Brook, NJ 08805

Built 1985

Last Sale Price
$137,000
Last Sale Date
May 30, 2001

Property Information

Block90
Lot40.15
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description2S TWN HSE
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,212
Acreage0.01

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$150,000
45%
Improvement Value:$180,100
55%
Total Assessment$330,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,866+0.1%
2024$6,857+15.2%
2023$5,954-3.4%
2022$6,165-3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$137,000

To: Schademann, Deborah & Fryzel, P

Sq Ft1,212DeedBook 5002, Page 1675

Property Sale

Sale
$111,000
DeedBook 2127, Page 2

Property Sale

Sale
$107,900
DeedBook 1969, Page 553

Property Sale

Sale
$119,400
DeedBook 1582, Page 419

Property Built

Built

Year Built: 1985