Skip to content

107 Chestnut Street

Bound Brook, NJ 08805

Built 1949

Last Sale Price
$348,000
Last Sale Date
Dec 7, 2020

Property Information

Block91
Lot9
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1.5SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,254
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$243,500
56%
Improvement Value:$192,900
44%
Total Assessment$436,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,328+5.0%
2024$8,883-1.0%
2023$8,968+3.0%
2022$8,708-2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$348,000

To:

Sq Ft1,254DeedBook 7295, Page 2588

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 6090, Page 3458

Property Built

Built

Year Built: 1949