Skip to content

171 Farm Lane

Bound Brook, NJ 08805

Built 1955

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jul 29, 2011

Property Information

Block98.07
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,836
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$257,500
39%
Improvement Value:$406,500
61%
Total Assessment$664,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,358+2.6%
2024$13,995-4.7%
2023$14,683-0.2%
2022$14,719-3.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$425,000

To:

Sq Ft2,836DeedBook 6449, Page 33

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 6220, Page 2654

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 5343, Page 2424

Property Sale

Sale
$277,000
DeedBook 2283, Page 142

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 1954, Page 203

Property Built

Built

Year Built: 1955