Skip to content

633 West Metape Circle

Bound Brook, NJ 08805

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 6, 1994

Property Information

Block99
Lot17
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,826
Acreage0.31

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$237,500
45%
Improvement Value:$290,500
55%
Total Assessment$528,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,368+3.5%
2024$10,986+3.6%
2023$10,609+0.9%
2022$10,514-3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$209,000
DeedBook 1901, Page 876

Property Built

Built

Year Built: 1961