Skip to content

44 Arapaho Trl

Somerville, NJ 08876

Built 1985

Last Sale Price
$389,000
Last Sale Date
Dec 15, 2020

Property Information

Block17.04
Lot210
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBranchburg Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class19
DescriptionBIRCHWOOD 2
Dwellings2
ZoningMDR
Sq Footage1,732
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$125,600
25%
Improvement Value:$380,100
75%
Total Assessment$505,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,295+5.6%
2024$7,854+2.8%
2023$7,638+2.1%
2022$7,479+3.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$389,000

To: Dames, Theodore E Jr & Schaefer, L

Sq Ft1,732DeedBook 7288, Page 2688Recorded12/22/2020

Property Sale

Sale
$337,500
DeedBook 6135, Page 716

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 1626, Page 92

Property Built

Built

Year Built: 1985