Skip to content

1950 Holland Brook Rd W

Somerville, NJ 08876

Built 1972

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Mar 27, 2018

Property Information

Block61.02
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBranchburg Twp
Tax Map Page8.02

Building Details

Building Class19
Description2SF L 2AG
Dwellings1
ZoningLD
Sq Footage2,647
Acreage1.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$186,100
29%
Improvement Value:$466,300
71%
Total Assessment$652,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,133+5.6%
2024$9,596+0.0%
2023$9,593-0.9%
2022$9,680+0.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$480,000

From: MITTAN, DUANE W.

To: Patel Jay & Sheikh Rida, PATEL JAY & SHEIKH RIDA

Sq Ft2,647DeedBook 7033, Page 3809Recorded4/4/2018

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$555,000
DeedBook 5935, Page 1074

Property Sale

SaleMulti
$244,900
DeedBook 2204, Page 522

Property Sale

SaleMulti
$240,000
DeedBook 1624, Page 848

Property Built

Built

Year Built: 1972