Skip to content

981 Evergreen Dr

Somerville, NJ 08876

Built 1984

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
May 22, 2015

Property Information

Block61.02
Lot21
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBranchburg Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class19
Description2S-AL/B-L-A2CG
Dwellings1
ZoningLD
Sq Footage2,686
Acreage0.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,300
25%
Improvement Value:$546,800
75%
Total Assessment$729,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,690+5.5%
2024$11,082+0.7%
2023$11,001-0.4%
2022$11,049+0.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$510,000

From: ORLANDO, PETER P JR & ELIZABETH A

To: Joshi Maulesh & Shesha Dave, JOSHI MAULESH & SHESHA DAVE

Sq Ft2,696DeedBook 6795, Page 2205Recorded5/28/2015

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 5014, Page 874

Property Sale

Sale
$159,900
DeedBook 1517, Page 686

Property Built

Built

Year Built: 1984