Skip to content

27 Benjamin Pl

Neshanic Station, NJ 08853

Built 2000

Last Sale Price
$785,000
Last Sale Date
Nov 11, 2020

Property Information

Block80
Lot11.09
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBranchburg Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class20
DescriptionMADISON
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage4,542
Acreage3.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$235,600
23%
Improvement Value:$788,500
77%
Total Assessment$1,024,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,629+5.0%
2024$15,834+1.3%
2023$15,633-2.9%
2022$16,107+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$785,000

To: Mcnaughton,S.M.& D.A.& M & Haynes,S

Sq Ft4,542DeedBook 7292, Page 3534Recorded1/5/2021

Property Sale

Sale
$910,000
DeedBook 5661, Page 2049

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$1,680,000
DeedBook 2176, Page 569