Skip to content

339 Pleasant Run Rd

Neshanic Station, NJ 08853

Built 1985

Last Sale Price
$556,200
Last Sale Date
Nov 1, 2004

Property Information

Block80
Lot22
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBranchburg Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class20
Description1S-B-R-U3CG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage4,748
Acreage10.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$255,200
38%
Improvement Value:$423,800
62%
Total Assessment$679,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,412+2.1%
2024$11,177-1.1%
2023$11,299-0.2%
2022$11,319-3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$556,200

To: Sherlock Christine

Sq Ft4,748DeedBook 5669, Page 3530

Property Sale

Sale
$522,500
DeedBook 5471, Page 1091

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 2128, Page 409

Property Built

Built

Year Built: 1985