Skip to content

514 Horizon Way

Neshanic Station, NJ 08853

Built 1987

Last Sale Price
$482,500
Last Sale Date
Aug 16, 2013

Property Information

Block80
Lot30
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBranchburg Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class20
Description2S-AL-L-A2CG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage3,276
Acreage2.68

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,200
28%
Improvement Value:$583,900
72%
Total Assessment$809,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,216+4.8%
2024$12,609+0.6%
2023$12,532+1.1%
2022$12,402-0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$482,500

From: COSTELLO, SEAN & DENISE & ET AL

To: Tilak Jay S & Kristen M, TILAK JAY S & KRISTEN M

Sq Ft3,141DeedBook 6664, Page 441Recorded8/22/2013

Property Sale

Sale
$379,900
DeedBook 2191, Page 632

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

Sale
$234,500
DeedBook 1606, Page 377