Skip to content

314 Kelly Dr

Neshanic Station, NJ 08853

Built 1993

Last Sale Price
$374,000
Last Sale Date
Oct 1, 1996

Property Information

Block80
Lot39
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBranchburg Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class20
Description2S-AL-L-2BG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage3,492
Acreage1.97

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$224,600
27%
Improvement Value:$620,300
73%
Total Assessment$844,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,620+4.4%
2024$13,043-2.1%
2023$13,318+1.2%
2022$13,167-0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$374,000

To: Shemanski Laura N

Sq Ft3,492DeedBook 2092, Page 344

Property Sale

Sale
$378,000
DeedBook 1923, Page 800

Property Built

Built

Year Built: 1993