Skip to content

533 Horizon Way

Neshanic Station, NJ 08853

Built 1991

Last Sale Price
$1,160,000
Last Sale Date
Jul 25, 2025

Property Information

Block80
Lot50
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBranchburg Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class20
Description2S-AL-L-3BIG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage4,664
Acreage1.72

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$225,800
22%
Improvement Value:$813,000
78%
Total Assessment$1,038,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,808+4.8%
2024$16,036-2.1%
2023$16,375+0.7%
2022$16,257+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$1,160,000

To: Shah, Ravi & Toral

Sq Ft4,664DeedBook 7631, Page 1461Recorded8/6/2025

Property Sale

Sale
$492,212

To: Shah, Ravi & Toral

DeedBook 1809, Page 669

Property Built

Built

Year Built: 1991