Skip to content

101 Omni Ct

Neshanic Station, NJ 08853

Built 1990

Last Sale Price
$670,000
Last Sale Date
May 7, 2021

Property Information

Block80
Lot54
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBranchburg Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class20
Description2S-AL-L-3BIG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage4,013
Acreage1.75

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$226,300
26%
Improvement Value:$628,700
74%
Total Assessment$855,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,801+4.3%
2024$13,228-9.6%
2023$14,631+1.3%
2022$14,446+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$670,000

To: Zwiren, Michael & Yesenia

Sq Ft4,013DeedBook 7343, Page 1893Recorded5/17/2021

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 2050, Page 125

Property Sale

Sale
$410,930
DeedBook 1809, Page 495

Property Built

Built

Year Built: 1990