Skip to content

107 Omni Ct

Neshanic Station, NJ 08853

Built 1993

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Nov 14, 2009

Property Information

Block80
Lot57
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBranchburg Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class20
Description2S-AL-L-2AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage3,286
Acreage1.73

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$226,000
26%
Improvement Value:$628,300
74%
Total Assessment$854,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,885+4.6%
2024$13,273-1.0%
2023$13,405+1.2%
2022$13,246+0.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$610,000

To: Derocco Daniel & Angela

Sq Ft3,286DeedBook 6280, Page 353

Property Sale

SaleMulti
$345,000
DeedBook 1907, Page 824

Property Built

Built

Year Built: 1993