Skip to content

488 South Horizon Way

Neshanic Station, NJ 08853

Built 1992

Last Sale Price
$910,000
Last Sale Date
Dec 16, 2024

Property Information

Block81.01
Lot2.03
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBranchburg Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class20
Description2S-AL-L-2CAG
Dwellings1
ZoningA
Sq Footage3,112
Acreage4.6

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$213,500
27%
Improvement Value:$591,200
73%
Total Assessment$804,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,936+4.3%
2024$12,399-1.7%
2023$12,614+0.3%
2022$12,573-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$910,000

To: Bildey, Aleksandr & Sarah Mae

Sq Ft3,112DeedBook 7593, Page 3844Recorded12/17/2024

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 1887, Page 271

Property Sale

Sale
$329,150
DeedBook 1860, Page 114

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

Sale
$8,091
DeedBook 1645, Page 164