Skip to content

40 Old York Road

Bridgewater, NJ 08807

Built 1945

Last Sale Price
$144,900
Last Sale Date
Jul 17, 2009

Property Information

Block140
Lot23
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class15
Description1.5S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,446
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$139,200
47%
Improvement Value:$158,200
53%
Total Assessment$297,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,851+5.7%
2024$5,534+5.5%
2023$5,248+0.8%
2022$5,206-0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$144,900

To:

Sq Ft1,446DeedBook 6260, Page 1423

Property Built

Built

Year Built: 1945