Skip to content

142 Chestnut Street

Bridgewater, NJ 08807

Built 1926

Last Sale Price
$30,000
Last Sale Date
Sep 7, 1976

Property Information

Block151
Lot18
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class15
Description1S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,128
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$163,800
53%
Improvement Value:$142,400
47%
Total Assessment$306,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,559+7.9%
2024$5,150+8.0%
2023$4,769+0.7%
2022$4,739-0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$30,000

To: Larue, Daniel W & Joan B

Sq Ft1,128DeedBook 1337, Page 746

Property Built

Built

Year Built: 1926