Skip to content

19 Vones Lane

Bridgewater, NJ 08807

Built 1954

Owner
---
Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Jun 25, 2025

Property Information

Block164
Lot6.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page3.02

Building Details

Building Class16
Description1S-F 1G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,685
Acreage1.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$180,500
37%
Improvement Value:$307,100
63%
Total Assessment$487,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,375+12.0%
2024$8,373+14.4%
2023$7,320+0.9%
2022$7,256+4.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$550,000
Sq Ft1,685DeedBook 7624, Page 1889Recorded7/1/2025

Property Sale

Sale
$406,000

From: MILLETS, JOEL & LAURA

To: RIVERA, STEVE & LORENA , Rivera, Steve & Lorena

Sq Ft1,685DeedBook 6733, Page 1415Recorded8/4/2014

Property Sale

Sale
$412,000
DeedBook 6063, Page 32

Property Built

Built

Year Built: 1954