Skip to content

67 Huntley Way

Bridgewater, NJ 08807

Built 1994

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Jul 11, 2013

Property Information

Block183
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page4.07

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,997
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$289,000
44%
Improvement Value:$367,700
56%
Total Assessment$656,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,646+6.4%
2024$11,886+3.5%
2023$11,489+0.9%
2022$11,391+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft1,997DeedBook 6662, Page 156Recorded8/15/2013

Property Sale

Sale
$223,840
DeedBook 1951, Page 573

Property Built

Built

Year Built: 1994