Skip to content

502 Vanderveer Road

Bridgewater, NJ 08807

Built 2005

Last Sale Date
Apr 24, 2019

Property Information

Block186
Lot56.12
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page4.11

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,501
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$262,500
35%
Improvement Value:$478,600
65%
Total Assessment$741,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,291+7.8%
2024$13,258+9.1%
2023$12,150+1.0%
2022$12,034+0.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$530,000
DeedBook 6281, Page 3814

Property Sale

Sale
$459,900
DeedBook 5752, Page 2971

Property Built

Built

Year Built: 2005