Skip to content

7 Villa Drive

Bridgewater, NJ 08807

Built 1998

Last Sale Date
Jul 24, 2020

Property Information

Block186
Lot6
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page4.11

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,410
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$289,400
39%
Improvement Value:$448,100
61%
Total Assessment$737,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,186+7.2%
2024$13,238+8.2%
2023$12,231+0.9%
2022$12,122+0.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$560,000

From:

To:

DeedBook 6838, Page 1247Recorded11/30/2015

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 2332, Page 355

Property Sale

Sale
$234,900
DeedBook 2192, Page 339

Property Built

Built

Year Built: 1998