Skip to content

14 Murphy Drive

Bridgewater, NJ 08807

Built 1998

Last Sale Price
$785,000
Last Sale Date
Sep 27, 2022

Property Information

Block191
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page4.08

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,236
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$286,900
41%
Improvement Value:$412,800
59%
Total Assessment$699,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,464+6.9%
2024$12,599+5.9%
2023$11,898+0.9%
2022$11,791+0.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$785,000

To:

Sq Ft2,236DeedBook 7473, Page 128Recorded10/4/2022

Property Sale

Sale
$565,000
DeedBook 6349, Page 1671

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 5801, Page 677

Property Sale

Sale
$239,880
DeedBook 2161, Page 392

Property Built

Built

Year Built: 1998