Skip to content

47 Jarman Pl

Bridgewater, NJ 08807

Built 1994

Last Sale Price
$254,054
Last Sale Date
Sep 12, 1994

Property Information

Block197
Lot27
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page4.01

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,607
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$286,900
40%
Improvement Value:$430,500
60%
Total Assessment$717,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,801+7.0%
2024$12,895+6.9%
2023$12,061+0.9%
2022$11,953+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$254,054

To:

Sq Ft2,607DeedBook 1976, Page 63

Property Built

Built

Year Built: 1994