Skip to content

165-167 Adamsville Rd

Bridgewater, NJ 08807

Built 1932

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Nov 15, 1985

Property Information

Block221
Lot14
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class17
Description2S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,476
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$169,900
31%
Improvement Value:$374,100
69%
Total Assessment$544,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,369+8.3%
2024$9,577+7.7%
2023$8,890+1.0%
2022$8,801+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft3,476DeedBook 1561, Page 506

Property Built

Built

Year Built: 1932