Skip to content

337 Foothill Road

Bridgewater, NJ 08807

Built 1959

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Sep 28, 2022

Property Information

Block225
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class16
Description1S-S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,411
Acreage2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$195,700
50%
Improvement Value:$197,200
50%
Total Assessment$392,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,492+10.8%
2024$6,764+8.9%
2023$6,213+0.6%
2022$6,173-0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$465,000

To:

Sq Ft1,411DeedBook Login required, Page Login requiredRecorded10/3/2022

Property Sale

SaleMulti
$20,000
DeedBook Login required, Page Login required

Property Sale

SaleMulti
$173,000
DeedBook Login required, Page Login required

Property Built

Built

Year Built: 1959