Skip to content

294 English Ct

Bridgewater, NJ 08807

Built 1967

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
May 26, 2015

Property Information

Block228
Lot9
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page73.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,927
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$223,300
52%
Improvement Value:$206,900
48%
Total Assessment$430,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,101+4.8%
2024$7,731+2.5%
2023$7,543+0.7%
2022$7,491+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft1,927DeedBook 6797, Page 178Recorded6/3/2015

Property Built

Built

Year Built: 1967