Skip to content

315 Yorktown Rd

Bridgewater, NJ 08807

Built 1965

Last Sale Price
$172,000
Last Sale Date
Dec 19, 1986

Property Information

Block231
Lot5
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page73.1

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,480
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$221,700
51%
Improvement Value:$215,900
49%
Total Assessment$437,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,209+7.2%
2024$7,661+3.6%
2023$7,394+2.6%
2022$7,208-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$172,000

To:

Sq Ft1,480DeedBook 1623, Page 408

Property Built

Built

Year Built: 1965