Skip to content

294 Yorktown Rd

Bridgewater, NJ 08807

Built 1963

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
May 22, 2000

Property Information

Block232
Lot1
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page73.1

Building Details

Building Class16
Description2S-F 1G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,568
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$221,200
54%
Improvement Value:$189,300
46%
Total Assessment$410,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,669+4.4%
2024$7,346+3.2%
2023$7,121+0.7%
2022$7,073-0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft1,568DeedBook 2296, Page 560

Property Built

Built

Year Built: 1963