Skip to content

236 Foothill Rd

Bridgewater, NJ 08807

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 15, 2010

Property Information

Block233
Lot5
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class17
Description1S-CB 1G-CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,511
Acreage0.76

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$151,600
29%
Improvement Value:$379,300
71%
Total Assessment$530,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,151+8.8%
2024$9,333+7.7%
2023$8,667+1.1%
2022$8,576+0.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950