Skip to content

49 Fairmount Avenue

Bridgewater, NJ 08807

Built 1952

Last Sale Price
$218,500
Last Sale Date
Mar 22, 2002

Property Information

Block238
Lot8
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class15
Description1S-F 1G-CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$207,200
62%
Improvement Value:$129,100
38%
Total Assessment$336,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,260+6.2%
2024$5,893+4.4%
2023$5,643+0.6%
2022$5,611-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$218,500

To:

Sq Ft960DeedBook 5127, Page 2182

Property Sale

Sale
$186,200
DeedBook 2291, Page 471

Property Built

Built

Year Built: 1952