Skip to content

76 Fairmount Avenue

Bridgewater, NJ 08807

Built 1952

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jan 4, 2006

Property Information

Block241
Lot16
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class15
Description1S-F 1G-CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$205,300
64%
Improvement Value:$115,400
36%
Total Assessment$320,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,268+5.5%
2024$5,941+5.5%
2023$5,631+0.5%
2022$5,601-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

To: Omar, Noelle & Hart, Brian

Sq Ft960DeedBook 5982, Page 3850

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5811, Page 105

Property Built

Built

Year Built: 1952