Skip to content

57 Marie Avenue

Bridgewater, NJ 08807

Built 1952

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
May 15, 2007

Property Information

Block241
Lot22
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class15
Description1S-F 1G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$205,700
57%
Improvement Value:$157,000
43%
Total Assessment$362,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,078+7.2%
2024$6,603+7.8%
2023$6,125+0.6%
2022$6,088-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To: Rogers, Joan E

Sq Ft960DeedBook 6028, Page 3752

Property Sale

Sale
$197,000
DeedBook 5298, Page 3069

Property Built

Built

Year Built: 1952