Skip to content

60 Harry Road

Bridgewater, NJ 08807

Built 1952
Other Exempt

Last Sale Price
$37,000
Last Sale Date
Mar 29, 1974

Property Information

Block247
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class15
Description1S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,320
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$205,600
62%
Improvement Value:$128,200
38%
Total Assessment$333,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2018$5,160+0.5%
2017$5,134+0.9%
2016$5,087+2.6%
2015$4,958-1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$37,000

To: Ferrera, Joseph P. & Anna L.

Sq Ft1,320DeedBook 1295, Page 782

Property Built

Built

Year Built: 1952