Skip to content

15 Pope Rd.

Bridgewater, NJ 08807

Built 1989

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jul 26, 1994

Property Information

Block249
Lot3
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page52

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,080
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$186,400
39%
Improvement Value:$295,300
61%
Total Assessment$481,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,408+7.2%
2024$8,777+5.4%
2023$8,323+0.9%
2022$8,250+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft2,080DeedBook 1968, Page 401

Property Built

Built

Year Built: 1989