Skip to content

120 Morgan Place

Bridgewater, NJ 08807

Built 1953

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 18, 2020

Property Information

Block251
Lot1
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class16
Description1S-CB 2G-CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,228
Acreage0.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$169,800
40%
Improvement Value:$249,700
60%
Total Assessment$419,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,026+6.8%
2024$7,516+6.3%
2023$7,074+0.9%
2022$7,012+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$82,500
DeedBook 1561, Page 51

Property Built

Built

Year Built: 1953