Skip to content

124 Hollender St

Bridgewater, NJ 08807

Built 1960

Last Sale Date
Jan 19, 2022

Property Information

Block254
Lot77
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class16
Description1SF 1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,232
Acreage0.42

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$230,100
51%
Improvement Value:$220,600
49%
Total Assessment$450,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,348+8.8%
2024$7,672+10.0%
2023$6,975+0.7%
2022$6,930-0.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960