Skip to content

81 Loeser Avenue

Bridgewater, NJ 08807

Built 1920

Last Sale Price
$118,000
Last Sale Date
Aug 29, 1989

Property Information

Block300
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page47.1

Building Details

Building Class15
Description1S-F 1G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,433
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$140,600
55%
Improvement Value:$113,500
45%
Total Assessment$254,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,900+4.5%
2024$4,690+18.3%
2023$3,966+0.6%
2022$3,943-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$118,000

To: Bragg, Robert W. & Hae Jung

Sq Ft1,433DeedBook 1746, Page 618

Property Built

Built

Year Built: 1920