Skip to content

30 S Adamsville Road

Bridgewater, NJ 08807

Built 1951

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Aug 12, 2019

Property Information

Block308
Lot9
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class15
Description1S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$190,200
63%
Improvement Value:$113,900
37%
Total Assessment$304,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,881+3.4%
2024$5,690+2.0%
2023$5,577+0.6%
2022$5,543-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft1,152DeedBook 7147, Page 1451

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 6161, Page 565

Property Built

Built

Year Built: 1951