Skip to content

546 Bridgewater Avenue

Bridgewater, NJ 08807

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 5, 1992

Property Information

Block316
Lot1
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class16
Description1S-F 1G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,542
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$209,500
49%
Improvement Value:$215,100
51%
Total Assessment$424,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,101+8.8%
2024$7,444+10.2%
2023$6,756+0.7%
2022$6,712-0.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955