Skip to content

Second St

Bridgewater, NJ 08807

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 1, 1986

Property Information

Block325
Lot8
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class16
Description2S-B
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,000
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$196,500
36%
Improvement Value:$344,900
64%
Total Assessment$541,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,839+8.1%
2024$9,102+6.0%
2023$8,588+0.9%
2022$8,512+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1963