Skip to content

709 Woodrow Ave

Bridgewater, NJ 08807

Built 1990

Last Sale Date
Jan 20, 2022

Property Information

Block334
Lot5
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,148
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$150,500
41%
Improvement Value:$220,800
59%
Total Assessment$371,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,216+11.4%
2024$6,477+14.0%
2023$5,682+0.8%
2022$5,635-0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1990