Skip to content

10 Manville Blvd

Bridgewater, NJ 08807

Built 1930

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
May 17, 2022

Property Information

Block336
Lot5
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class15
Description2S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,908
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$153,800
45%
Improvement Value:$186,700
55%
Total Assessment$340,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,660+6.2%
2024$6,274+10.5%
2023$5,675+0.8%
2022$5,631-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

To:

Sq Ft1,908DeedBook 7445, Page 1638Recorded5/19/2022

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 1873, Page 319

Property Built

Built

Year Built: 1930