Skip to content

677 Thompson Ave

Bound Brook, NJ 08805

Built 1920

Last Sale Price
$317,000
Last Sale Date
May 28, 2024

Property Information

Block359
Lot5
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class15
Description1S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage702
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$174,200
67%
Improvement Value:$83,900
33%
Total Assessment$258,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,006+2.6%
2024$4,877+1.1%
2023$4,823+0.5%
2022$4,797-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$317,000

To: Zorrilla, Fernando & Vera, Patricia

Sq Ft702DeedBook 7572, Page 661Recorded8/15/2024

Property Built

Built

Year Built: 1920