Skip to content

42 Glen Rd.

Bound Brook, NJ 08805

Built 1960

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
May 22, 2002

Property Information

Block361
Lot11
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class16
Description1S-F 2G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,933
Acreage0.53

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$185,100
40%
Improvement Value:$282,300
60%
Total Assessment$467,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,816+9.7%
2024$8,038+5.8%
2023$7,594+3.4%
2022$7,346-0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 2340, Page 634

Property Built

Built

Year Built: 1960