Skip to content

14 Saratoga Avenue

Bound Brook, NJ 08805

Built 1960

Last Sale Price
$444,000
Last Sale Date
Aug 19, 2019

Property Information

Block363
Lot4
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class16
Description1S-F 2G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,128
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$222,200
41%
Improvement Value:$318,000
59%
Total Assessment$540,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,259+9.4%
2024$9,379+18.6%
2023$7,908+0.8%
2022$7,848+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$444,000

To:

Sq Ft2,128DeedBook 7146, Page 3600Recorded8/29/2019

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 6645, Page 2086

Property Sale

Sale
$302,000
DeedBook 6471, Page 2498

Property Built

Built

Year Built: 1960