Skip to content

630 Vosseller Ave

Bound Brook, NJ 08805

Built 1950

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Oct 14, 2022

Property Information

Block365
Lot10
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class16
Description2S-F 1G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,692
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$179,400
48%
Improvement Value:$194,200
52%
Total Assessment$373,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,192+6.9%
2024$6,729+8.7%
2023$6,191+0.8%
2022$6,143-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

To:

Sq Ft1,692DeedBook 7476, Page 3236Recorded10/25/2022

Property Built

Built

Year Built: 1950