Skip to content

9 Deerhead Dr.

Bound Brook, NJ 08805

Last Sale Price
$182,000
Last Sale Date
Sep 30, 1993

Property Information

Block367
Lot9
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class---
Description1S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,940
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$225,700
51%
Improvement Value:$220,800
49%
Total Assessment$446,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,519+5.1%
2024$8,106+4.0%
2023$7,795+5.6%
2022$7,384-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$182,000

To:

Sq Ft1,940DeedBook 1925, Page 25