Skip to content

30 Shady Lane

Bound Brook, NJ 08805

Built 1961

Last Sale Date
Feb 16, 2022

Property Information

Block369
Lot6
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class16
Description1S-F 1G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,300
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$222,100
49%
Improvement Value:$228,900
51%
Total Assessment$451,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,172+5.3%
2024$7,760+0.8%
2023$7,697+0.7%
2022$7,642+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$76,000
DeedBook 1391, Page 208

Property Built

Built

Year Built: 1961