Skip to content

16 Hayward St.

Bound Brook, NJ 08805

Built 1963

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Sep 21, 2012

Property Information

Block370
Lot29
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class16
Description1S-F 2G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,778
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$222,200
49%
Improvement Value:$232,000
51%
Total Assessment$454,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,404+6.7%
2024$7,877+3.9%
2023$7,584+2.7%
2022$7,384-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

To:

Sq Ft1,778DeedBook 6562, Page 2976

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 1867, Page 441

Property Built

Built

Year Built: 1963